تبلیغات
اتحادیه شرکتهای تعاونی مسکن سازان مهر قائم شهر - اطلاعاتی کامل در مورد طرح مسکن مهر
اتحادیه شرکتهای تعاونی مسکن سازان مهر قائم شهر
تحت نظارت وزارت تعاون وسازمان مسکن وشهرسازی شماره ثبت3571

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

 مسکـن مهـر چیست؟

مسكن مهر طرحی كه سال گذشته با وعده صاحبخانه شدن بیش از یك میلیون  خانوار در سراسر كشور سر زبان ها افتاد، اكنون بیشتر از آن كه برنامه ای موثر در حوزه مسكن برای عموم تلقی شود، امیدها و ابهامات متعددی را برای مردم به وجود آورده است. مطابق این طرح کلیه متقاضیان فاقد مسکن ( اعم از کارکنان دولت ، کارگران و صاحبان مشاغل آزاد ) درقالب تعاونی های مسکن توسط اداره تعاون شهرستان صورت می پذیرد. استان ساماندهی برای اینطرح به سازمان مسکن وشهرسازی معرفی می گردند . سازمان مسکن وشهرسازی پس از تطبیق شرایط متقاضیان ، اقدام به تخصیص زمین مورد نیاز برای تعاونی مسکن خواهد نمود. تا عملیات آماده سازی ( در صورت نیاز ) و احداث مسکن از طریق تعاونی مسکن و یا انتخاب مجری ذیصلاح انجام شود. اما واگذاری حق بهره برداری از زمین به ساکنین کلان شهرها ( تهران - مشهد - اصفهان - شیراز - تبریز - کرج ) در شهرهای جدید همجوار صورت می گیرد . تعاونیهای مسكن مهر كه از اعضا متقاضی واجد شرایط تشكیل می شوند پس از كنترلهای لازم در خصوص واجد شرایط بودن اعضا به سازمان مسكن و شهرسازی جهت عقد تفاهم نامه واگذاری زمین معرفی می شوند.در این مرحله عموماً اتحادیه مسكن مهر شهر مورد نظر متولی عقد تفاهم نامه با سازمان می باشد و زمین را در اختیار می گیرد پس از تحویل زمین اعضا می بایستی قبل از انعقاد قرارداد با پیمانكار آماده سازی سهم آورده یك میلیون تومان خود را به حساب شركت واریز كرده باشند. اتحادیه با طی تشریفات قانونی و برگذاری مناقصه پیمانكار واجد شرایط را انتخاب می نماید و نسبت  به انجام عملیات آماده سازی اقدام می نماید و پس از اخذ پروانه ساخت زمین را تحویل تعاونیهای زیر مجموعه می دهد.

 

 شرایط عضویت در تعاونیهای مسکن مهر

 • فاقد مسكن و یا زمین مسكونی ملكی و قبلاً از هیچ یك از امكانات دولتی مربوط به تامین مسكن شامل زمین یا واحد مسكونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسكونی استفاده نكرده باشند.
 • متأهل و یا سرپرست خانوار باشند.
 • حداقل دارای پنج سال سابقه سكونت در شهرهای محل تقاضا باشند(برای مهاجرین از شهرهای بزرگ این مدت به یكسال كاهش یافته و برای كارمندان دولت باستناد حكم دستگاه مربوط منتقل می شوند سابقه سكونت ملاك عمل نخواهد بود.)
 • از وام مسکن خود و همه اعضای خانواده اش استفاده نکرده یاشد.
 • تبصره1: تشخیص فاقد مسكن بودن با تعاونی یا نهاد مربوط و عدم استفاده از زمین و مسكن دولتی از طریق بانك اطلاعات زمین و مسكن استان و تسهیلات یارانه ای از طریق ستاد مركزی سازمان ملی زمین و مسكن انجام می شود.
 • تبصره2: افراد ذیل می توانند بدون شرط تأهل در زمره متقاضیان این ماده قرار گیرند. بدیهی است رعایت سایر شروط در مورد این افراد الزامی است.
 • زنان خودسرپرست به شرط سنی حداقل 35 سال.
 • نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان كشور
 • معلولین جسمی؛ حركتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن با معرفی سازمان بهزیستی كشور.

 

 

 مسکن مهر 99 ساله

برنامه مسکن در طرح اجاره 99 ساله به این گونه است که دولت زمین های را در حومه شهر در نظر می گیرد و در اختیار تعاونی ها قرار می دهد بابت زمین که داده است پولی دریافت نمی کند و فرد عضو شده ففط مالک عیان است و عرصه به مدت 99 سال در گروه دولت مانده تا زمانی که اجاره بهای آن را در طی 99 سال به ازاء هر متقاضی برای شهرستان قائم شهر که محاسبه شده و اعلام گردیده سالی 200/00 تا 250/000 ریال است را واریز نمایید به حساب دولت تا بعد از این مدت قید شده متقاضی مالک عرصه و عیان شود یا سند 6 دانگ برای او صادر گردد.

ولی در کل این طرح در قالب واگذاری حق بهره برداری از زمین برای ساخت مسکن کوچک با متوسط زیربنای هر واحد 75 مترمربع و با هدف کاهش وحذف هزینه زمین از قیمت تمام شده ساختمان برای انطباق با توان مالی خانوارهای کم درآمد و میان درآمد در نظر گرفته شده است .همان طور که گفته شد این طرح  برای خانواده های است که میزان درآمد ماهیانه آنها کمتر از 4 میلیون ریال می باشد.

سقف ساخت ساختمان در این طرح 21 تا 25 میلیون تومان می باشد که در این طرح برای ساخت وسازهای مسکن برای هر فرد عضو شده تا سقف 140/000/000 ریال که جزء اعطای تسهیلات بانکی می باشد برخوردار می شود و مبلغ 10/000/000 ریال هم بابت عملیات آماده سازی زمین پرداخت می گردد که جمعا مبلغ 150/000/000 ریال وام برخوردار می گردد که سود آن 9% و نحوه باز پرداخت آن به صورت 15 ساله و به روش پلکانی که اقساط ماهیانه آن   1/000/000تا 1/200/000ریال است دریافت می گردد یعنی شما باید اقساط آن را هر ماه به حساب بانک مسکن واریز نمایید  شروع اقساط آن هم از زمان تحویل واحد می باشد. همانطور که گفته شد سقف ساخت ساختمان در این طرح 210/000/000 تا 250/000/000 ریال می باشد، که اگر 150/000/000 ریال بابت وام کسر شود مبلغ 80/000/000 تا 100/000/000 ریال می  ماند که شما باید پرداخت کنید. یعنی شما باید توان مالی خود را بسنجید که می توانید مبلغ 80/000/000 تا 100/000/000 ریال را در طی دوسال برای ساخت مسکن پرداخت نمایید یا نه. ولی حداقل باید 20/000/000 ریال نقدا داشته باشید که مابقی آن را بعد از 6 ماه در 5 قسط مساوی هر 3 تا تحویل واحد دریافت می گردد. منظور ما از کلمه نقدا با این گونه است که شما بتوانید توان پرداخت 2 قسط که برای هردوره از آن به طور فرضی 10/000/000ریال است که از شما گرفته می شود در 1تا2 ماه آینده داشته باشید. یعنی زمانی که شما پرونده را تشکیل دادید و جوابیه پرونده شما صادر گردید با شما 15 الی 20 روز  مانده تماس گرفته می شود تا مبلغ 10/000/000 ریال خواسته شده را واریز نمایید تا پرونده با اداره تعاون فرستاده شود.

 ولی در صورتی که شما توان پرداخت این مبلغ را ندارید ما می توانیم با طرح پلکانی از شما مبلغ را دریافت نماییم به این صورت که به طور فرضی با شما تماس گرفته می شود که مبلغ 10/000/000 ریال  را 15 الی 20 روز آینده باید واریز نمایید تا پرونده مفتوح بماند ولی شاید شما نتوانید این مبلغ را در تاریخ تعیین شده واریز نمایید و پاسخ می دهید که من مبلغ مثلا3/000/000 یا 5/000/000ریال را فعلا در توان دارم که پرداخت نماییم در این صورت شما این مبلغ را واریز می کنید تا پرونده شما مفتوح بماند. و بعد از 20 الی 25 روز آینده که با شما تماس گرفتیم مابقی آن را واریز می نماید. در کل ما برای دریافت هر دوره از مبلغ 20 الی 30 روز مانده با شما تماس می گیریم تا مبلغ تعیین شده را واریز نمایید.

از آنجایی که بانک هم نحوه پرداخت وام را زمانی شروع می کند که ساختمان به سقف و پی آن برسد آن هم وقتی که 30% کار پیش رفته باشد و بانک هم30 % وام را می دهد در کل می توان این گونه بیان کرد که بانک هم وام در خواستی را در چند دوره پرداخت می کند. دراین صورت است که ما گفتیم شما باید نقدا 20/000/000 ریال داشته باشید چون  برای کارهای اولیه آن است از جمله برای اخذ پروانه و آمادسازی اولیه اراضی که ما این مبلغ را  از شما در 2 قسط دریافت می کنیم. و همچنین شما که می خواهید در این طرح شرکت نمایید این اختیار را ندارید که در انتخاب زمین نظر دهید ولی این اختیار را دارید که مثلازمینی که دولت در طرح اول آن داده قبول ندارید در اینجا است که شما می توانید بگویید که پرونده تان باز باشد ولی در طرح بعدی آن شرکت می کنید.

مدت زمان پروژ یا تحویل واحد ها حداقل 2 سال  و حداکثر 5 سال می باشد. اما امكان خرید و فروش املاك ساخته شده در اراضی اجاره ای 99 ساله به اینگونه است که  چون متقاضیان تنها مالك اعیانی خواهید بود چون زمین در گروه دولت است  می تواند بعد از 5 سال آن را به صورت وکالتی بلاعرض بفروشید.

مسکن مهر مشارکتی

دولت محترم این اجازه را داده است برای تعاونیهای که توان مالی آن را دارند زمین را خودشان در هر مکانی که مایلند خریداری کنند. و تعاونیها هم زمین های برای این طرح خریداری می کند که در بافت شهر باشد.

اما شاید برایتان سوال شود که این طرح شامل حال چه افرادی می شود؟ پاسخ آن به این گونه است که می گوییم:مثلا"  فرد متقاضی زمینی را که دولت داده را قبول ندارد بنا به دلایلی ((مثلا زیاد بودن خانوار در این شهرک ها یا مساعد نبودن محله آن و.....))  وفرد هم توان مالی آن را دارد که  بتواند زمینی را که تعاونی تهیه نموده است مبلغ آن را نقد پرداخت کند. اما مبلغی را که شما باید در نظر بگیرید بین 30/000/000 تا 70/000/000 ریال بابت خرید زمین است. چون بستگی دارید به این که شما از بین مثلا3  تا 5 مورد زمین در مناطق مختلف که خریداری شده از طرف تعاونی تمایل انتخاب کدام مورد را داشته یاشید که مبلغ زمینهای آن هم متغییر است مثلا یک منطقه درجه یک و خوب زمین آن ممکن است قیمتش  65/000/000 تا 70/000/000باشد و ... در کل بستگی دارد به این که شما توان پرداخت چه مبلغی را دارید که نقدا" بابت زمین پرداخت نمایید.  و اختیار انتخاب زمین به خودتان بستگی دارد. دراین طرح چون شما بابت زمین مبلغی پرداخت می کنید از همان ابتدا ملک عرصه و اعیان می باشد و در هر لحظه حق فروش آن را دارید. زمانی هم که فرد پول زمین را پرداخت نمود در قبال این مبلغی که می دهد به محضر رفته تا قراداد نامه ای بین تعاونی و فرد متقاضی صورت پذیرد.

سقف آماده سازی واحد طرحهای مشارکتی که اگر قیمت زمین را کسر کنیم 235/000/000 تا 240/000/000 ریال می باشد دولت در این طرح همانند طرح 99ساله برای ساخت وسازهای مسکن برای هر فرد عضو شده تا سقف 140/000/000 ریال که جزء اعطای تسهیلات بانکی می باشد که سود آن 9% و نحوه باز پرداخت آن به صورت 15 ساله و به روش پلکانی که اقساط ماهیانه آن 1/000/000 تا 1/200/000 ریال است وام می پردازد که شما باید اقساط آن را بعد از تحویل واحد مسکونی هر ماه به حساب بانک مسکن واریز نمایید.

 همچنین خود تعاونی هم یک وام 50/000/000 ریالی از بانک خصوصی بابت ساخت برایتان در نظر گرفته است که نحوه باز پرداخت آن به صورت 5 ساله که اقساط ماهیانه آن 1/000/000 ریال است واریز  می نمایید، لبته اقساط آن از همان ماه اخذ وام شروع می گردد.

علت دادن این وام به این دلیل است چون فرد متقاضی این طرح پول زمین را نقدا پرداخت می کند تعاونی از بانک خصوصی برایش وامی درنظر می گیرد برای ساخت ساختمان تا کمکی به فرد در پرداخت مبالغ درخواستی برای ساخت شود. پس در این طرح شما جمعا از 190/000/000 ریال وام برخودار هستید که شروع اقساط آن هم از زمان تحویل واحد می باشد. البته شرکت تعاونی در خصوص وام 50/000/000 ریالی ندارد.

همان طور که گفتیم سقف آماده سازی واحد طرحهای مشارکتی  235/000/000تا 240/000/000 ریال می باشد با کسر 190/000/000 ریال بابت وام مبلغ حدودا“ 45/000/000 مانده در هنگام سفت کاری گرفته می شود. مدت زمان پروژ یا تحویل واحد ها حداکثر 24 ماه می باشد. معمولا“ هم  تعداد واحدهای آن 15 تا 20 واحدی می باشد، که بصورت مجتمع های بسیار شیک طراحی می گردد. شما می توانید با مراجعه به واحد فنی شرکت تعاونی کلیه نقشه ها و نمای بیرونی مجتمع را پسند و توسط مهندسبن توضیحات کامل را به شما ارائه نمایند..

درباره وبلاگمسکن مهر
* اقتدار دولت اتحاد ملت *
مدیر وبلاگ : مدیریت سایت اتحادیه مسکن مهر

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • نظرشماراجع به عملكرد تعاونیهای مسكن مهر قائمشهر چه می باشد ؟

نویسندگان

Sariah

[wWw.SARIAH.blogfa.com],Free MUSIC code in Sariah
free code in Sariah